Co wpisać w tytule przelewu za raty?

Nieustannie zwiększająca się inflacja oraz niższy budżet w wielu gospodarstwach domowych często uniemożliwiają dokonywania zbyt drogich, jednorazowych zakupów. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom większości klientów, różnorodne sklepy oraz przedsiębiorstwa wprowadziły na rynek korzystny trend - możliwość zakupów na raty, które wiążą się z nabyciem niezbędnych dóbr materialnych przy jednoczesnym rozłożeniu wartości sprzętu lub materiału na łatwe do spłaty części. Ustalane one są zgodnie z preferencjami klienta. Brane są też pod uwagę comiesięczne zdolności konsumenta do uregulowania należności. Nic więc dziwnego, że z tego fantastycznego rozwiązania korzysta sporo osób. Pozwala ono w szybki sposób zaopatrzyć się w niezbędne urządzenia i eliminuje ryzyko utraty wszelkich nagromadzonych oszczędności. Metoda ułatwia też gospodarowanie niewielkimi funduszami przez młodsze lub niedoświadczone osoby, a także rozplanowanie rocznych i miesięcznych wydatków.

Tytuł przelewu ma znaczenie

Dokonując płatności za zakupiony towar oraz spłacając regularne raty kredytu, warto pamiętać, aby odpowiednio zatytułować przelew. Z uwagi na widoczność tytułu zarówno dla banku, jak i odbiorcy płatności dobrze, aby nazwa była znacząca i adekwatna. Tak naprawdę im więcej znaczących informacji, tym lepiej odbiorcy zidentyfikować płatnika i przypisać transakcję do konkretnej umowy kredytowej. Brak wystarczającej liczby konkretów może prowadzić do odrzucenia przelewu bądź dłuższej analizy, co może skutkować wyższą prowizją, problemami z późniejszą płatnością oraz niezbyt poważnym wizerunkiem klienta, który dla sprzedawcy staje się wówczas nieterminowym i nierzetelnym konsumentem.

Tytuł przelewu – co konkretnie wpisać?

Istnieją dość uniwersalne zasady, którymi można kierować się, przelewając środki na opłacenie rat.
Warto więc:

  • Pamiętać, że tytuł przelewu powinien być zgodny z prawdą oraz celem przeznaczenia konkretnej sumy pieniężnej.
  • Zrezygnować z niestosownych żartów bądź wulgaryzmów, które są często dość mylącymi symbolami. Dobrze wyeliminować też zwroty, które mogą być związane z naruszeniem prawa. Świadczą one również o kulturze osobistej kredytobiorcy.
  • Stosować tylko i wyłącznie jednoznacznych, oficjalnych i adekwatnych określeń.

Tytuł jest też niebagatelnym elementem stałych zleceń. W momencie pobierania jakiegokolwiek urządzenia, materiału bądź innego dobra materialnego warto też zwrócić uwagę na umowę, w której wyraźnie powinno być zaznaczone kiedy i na jaki numer konta należy przelewać zobowiązanie, a także to, co należy zamieścić w tytule przelewu. Zdarza się, że klient wraz z umową otrzymuje specjalny szyfr, który wystarczy umieścić w opisie przelewu. Dzięki połączeniu unikalnego kodu z umową kredytową przychodzący przelew zostanie automatycznie przypisany do konkretnej usługi. Ważnym aspektem jest także rodzaj wykonywanego przelewu – jeśli kwota jest spora, a cel dość istotny, warto dokładnie sprecyzować tytuł, gdyż będzie on odgrywał kluczową rolę w całej sprawie.