Wibor vs raty - jak wibor wpływa na raty kredytu hipotecznego?

WIBOR, to stawka, która ma wpływ na wysokość oprocentowania pożyczek. To właśnie od niej zależeć może oprocentowanie branego przez Ciebie kredytu. Ma on ogromne znaczenie, zwłaszcza dla osób, które spłacają kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Jakie czynniki mają wpływ na wysokość WIBOR-u, a także jak wpływa on na wysokość raty? Dowiesz się tego w poniższym artykule. 

Niezwykle istotną informacją, o której wiedzieć powinna każda osoba biorąca kredyt hipoteczny, jest fakt, że jeśli podczas sporządzania umowy kredytowej nie została ustalona stała stopa oprocentowania kredytu, sposób jej ustalania określa wartość wskaźnika referencyjnego np. WIBOR, a także wysokość marży banku. Zmienny WIBOR ma zatem ogromny wpływ na raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Jego spadek wiąże się z niższymi a wzrost z wyższymi ratami kredytu. Niestety, nie ulega wątpliwości, że wskaźnik ten stale rośnie, a wraz z nim zadłużenia Polaków. 

EXIT BASEN Z POMPĄ (12V) O300X76 CM – LIME na raty
0 zł dostawa
ulubione
EXIT BASEN Z POMPĄ (12V) O300X76 CM – LIME
Rata
41,21 zł
mies.
Cena bez rat: 385,49 zł
EXIT BASEN Z POMPĄ (12V) O360X76 CM – LIME na raty
0 zł dostawa
ulubione
EXIT BASEN Z POMPĄ (12V) O360X76 CM – LIME
Rata
66,77 zł
mies.
Cena bez rat: 643,49 zł

WIBOR 1M, 3M ORAZ 6M

WIBOR ustalany jest na okres dla kredytów, które wzajemnie udzielają sobie poszczególne banki. W związku z tym wyróżniamy stawki takie jak:

  • WIBOR 1M - jego zmiana następuje każdego pierwszego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego, zatem kredyt z zastosowaniem tego rodzaju stawki ma bardzo często zmieniające się oprocentowanie. 
  • WIBOR 3M - jest to stawka brana pod uwagę przy określaniu oprocentowania większości kredytów branych przez obywateli Polski. Określana jest ona przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału.
  • WIBOR 6M - najczęściej jest on ustalany dla oprocentowania kredytów udzielanych na rynku międzybankowym. Z jego pomocą zazwyczaj określa się oprocentowanie zobowiązań na zmiennych warunkach. 

JAK OBLICZYĆ WIBOR I ODSETKI KREDYTU?

W bardzo dużym uogólnieniu możesz sam obliczyć aktualne oprocentowanie zaciągniętego kredytu hipotecznego za pomocą wzoru: WIBOR + marża banku = oprocentowanie kredytu. Oczywiście warto zaznaczyć, że tego typu kredyty rozkładane są na wiele lat. Zmienność wskaźników niezwykle utrudnia zatem dokładne obliczenie wysokości odsetek. 

WIBOR A INFLACJA

Na to, czy stawka WIBOR wzrasta lub spada, wpływ ma również inflacja. Jego wysokość uzależniona jest w dużej mierze od decyzji podjętych przez RPP, co do głównych stóp procentowych. Jeśli inflacja rośnie, spodziewać możemy się również wzrostu stawki WIBOR, natomiast w przypadku, gdy spada, WIBOR również ulegnie zmniejszeniu. Zauważyć można  dodatnią korelację między tymi czynnikami. 

WIBOR W ROKU 2022/2023

Niestety przyszli kredytobiorcy, a także osoby posiadające zaciągnięte wcześniej zobowiązania muszą liczyć się z tym, że koszt kredytu hipotecznego stale rośnie. Wszelkie podwyżki pojawiać się będą do momentu, aż inflacja nie zahamuje, lub zacznie spadać. Prognozy na najbliższe miesiące nie należą do optymistycznych. Sytuacja na rynku jest niestabilna, a co za tym idzie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jak zmieniać się będą rynki finansowe.