Skutki zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej

Zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej to w dzisiejszych czasach niezwykle popularne zjawisko. Lokatorzy z zaległościami nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji, które mogą wyniknąć z faktu braku uregulowanych rachunków. Jak poradzić sobie z zaległościami wobec wspólnoty mieszkaniowej? W jaki sposób organ ten może wyegzekwować zadłużenie? Czy da się je spłacić w ratach? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

W sytuacji, gdy lokatorzy przestają płacić czynsz lub robią to nieregularnie, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej może spowodować rozpoczęcie procedury egzekucji nieruchomości, w której zamieszkuje dłużnik. Warto pamiętać, że  w przypadku większego zadłużenia w grę wchodzą spore odsetki. Do tej sumy z pewnością doliczyć trzeba będzie koszty procedury egzekucyjnej. Wszystko to może zakończyć się nawet eksmisją czy procesem sądowym. 

JAK SPŁACIĆ DŁUG W SPÓŁDZIELNI?

Niezwykle istotny jest fakt, że wspólnota mieszkaniowa wcale nie potrzebuje dokumentów w postaci nakazu sądowego lub wyroku, aby domagać się zapłaty należności. Wystarczy jedynie udokumentowanie opóźnienia lub braku wpłat na poczet czynszu. W sytuacji, gdy zadłużenie stało się kwotą niemożliwą do natychmiastowej spłaty, należy bezzwłocznie skontaktować się z wierzycielem i wyjaśnić wszelkie okoliczności oraz przyczyny niepłacenia czynszu. 

SPŁATA ZADŁUŻENIA W RATACH

W przypadku osób, które znajdują się w ciężkiej sytuacji życiowej, wspólnoty mieszkaniowe decydują się na pójście na rękę. Jeśli straciłeś pracę, przebywasz na zasiłku dla bezrobotnych, lub uległeś poważnemu wypadkowi, możesz liczyć na rozłożenie swoich zaległości na raty. Wszystko jednak zależy od okoliczności, w których powstało zadłużenie. W wielu przypadkach dochodzi do podpisania umowy ratalnej, dzięki której zaległości podzielone są na umówionej wysokości raty. Niestety to rozwiązanie niesie za sobą konsekwencje  w postaci doliczonych odsetek. 

UMORZENIE DŁUGU W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ

Zadłużeni najemcy mieszkań coraz częściej mogą liczyć na pomoc ze strony miasta. Oczywiście jedynie w przypadku, gdy przyczyna niepłacenia należności spółdzielni mieszkaniowej jest dobrze uzasadniona. Do dyspozycji mieszkańców w trudnej sytuacji finansowej są również liczne programy wsparcia oferowane przez gminy, dzięki którym możliwe jest:

  • częściowe umorzenie długu, w przypadku, gdy jego reszta zostanie spłacona w konkretnym, umówionym terminie
  • umorzenie połowy należności - na przykład, gdy najemca zamieni nieruchomość na odpowiednio mniejszą

  • całkowite umorzenie - w przypadku przekazania lokalu 

W wyjątkowych sytuacjach oprócz rozłożenia zaległości na raty możliwe jest również odpracowanie a nawet całkowite umorzenie zadłużenia.