Zmniejszenie raty kredytu po wpisie hipoteki - jak działa?

Wiele osób marzących o własnym domu, mieszkaniu bądź droższym samochodzie zaczyna rozważać opcję kredytu hipotecznego. Jak powszechnie wiadomo, pożyczkę charakteryzuje spora kwota, długi czas spłaty oraz zabezpieczenie hipoteczne. W zależności od banku, jego wymagań oraz preferencji klienta zarówno raty, jak i reszta warunków umowy może się nieco różnić. Jednym z głównych zabezpieczeń, którego celem jest dodatkowa ochrona banku w okresie spłacania rat kredytowych, a w rezultacie stanowi także świetną zaletę dla kredytobiorcy, jest tak zwana pomostówka. Ubezpieczenie to w większości przypadków jest obowiązkowym elementem podpisywanej przez kredytobiorcę umowy.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie pomostowe?

Każdy, kto zdecydował się zaciągnąć kredyt na jakąkolwiek nieruchomość, powinien jak najszybciej, od momentu jej zakupienia, zawnioskować o wpis hipoteki do księgi wieczystej. Jest to ważne z uwagi na potrzebę formalnego, rzeczywistego i faktycznego uznania nabytej nieruchomości za zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Do tego czasu bank pobiera od klienta składkę i przyjmuje na swoje barki podwyższone ryzyko transakcji. Opłata ta nie jest niczym innym niż ubezpieczeniem pomostowym, które chroni placówkę bankową przed ewentualnym brakiem spłaty ze strony kredytobiorcy w okresie oczekiwania na uprawomocnienie hipoteki.

Kiedy raty kredytu zostają zmniejszone?

Ubezpieczenie pomostowe siłą rzeczy skutkuje także podwyższonymi pierwszymi kwotami do spłaty, nawet jeśli kredytobiorca w momencie ustalania warunków pobieranego kredytu hipotecznego, zdecydował się na raty równe. Nie jest to jednak duży powód do zmartwień, gdyż po uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej, większość banków z reguły zobowiązuje się do zwrotu wpłaconej kwoty. Dlatego też po okazaniu odpowiednich dokumentów rata kredytu wraca do ustalonej w umowie kwoty lub może zostać pomniejszona o wpłacane wcześniej ubezpieczenie pomostowe. Z praktyki wynika jednak, że im szybciej hipoteka zostanie wpisana do księgi wieczystej, tym dla kredytobiorcy lepiej.

Ile trzeba czekać na wpis do księgi wieczystej i czy można tę procedurę przyspieszyć?

Biorąc pod uwagę sporą liczbę wniosków i znaczne obłożenie sądów, procedura ta może trwać nawet kilka miesięcy. Kredytobiorca ma jednak możliwość złożyć podanie o wcześniejszy wpis hipoteki do księgi wieczystej. Musi być on jednak poparty solidnymi argumentami, typu wydatki związane z nagłą chorobą lub ciężka sytuacja materialna w kilkuosobowej rodzinie. W tym wypadku, jeśli sąd przychyli się do wniosku kredytobiorcy, otrzymanie pozytywnej odpowiedzi może trwać zaledwie dwa tygodnie. Warto również pamiętać, że klient składający wniosek o wcześniejszy wpis powinien podać numer rozpatrywanego równocześnie wniosku w sądzie. Znacznie ułatwi to i przyspieszy przypisanie prośby do konkretnej sprawy.