Jak sprawdzić, ile rat zostało?

Fantastycznym trendem, który bije rekordy popularności na rynku finansowym, jest możliwość pobrania kredytu w większości placówek bankowych. Spory zastrzyk gotówki umożliwia zakup wymarzonej nieruchomości, zmianę samochodu na najnowszy model lub też zagraniczne wakacje. Niezależnie od tego, czy pobraliśmy kredyt gotówkowy, czy też hipoteczny, warto pamiętać o terminowej i regularnej spłacie. Pomaga to uniknąć wszelkich problemów z bankiem oraz stworzyć nieskazitelny obraz rzetelnego kredytobiorcy, który może stać się furtką do pobrania kolejnych zobowiązań w przyszłości. Z uwagi na to, iż kredyty częściej zaciągane są na wyższe kwoty, to i okres ich spłaty wynosi kilka lub kilkanaście lat. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż w przypadku przeciętnych miesięcznych zarobków, niższa kwota jest łatwiejsza do uregulowania. Przysłowiowe schody rozpoczynają się w momencie, gdy na kredytobiorcy spoczywa kilka pożyczek. Stąd też nierzadkim obecnie zjawiskiem jest częste zapominanie o obowiązku spłaty kolejnej raty bądź kwoty, jaką należy zapłacić w kolejnym miesiącu.

 

W jaki sposób sprawdzić ile rat pozostało do spłaty?


Istnieje kilka sposobów, które na pewno pomogą zapracowanej bądź mniej zorganizowanej osobie terminowo spłacać obowiązkowe raty. Oto one:

  • Warto sięgnąć po harmonogram spłaty, który bank powinien przekazać kredytobiorcy najpóźniej w dniu wypłaty zaciągniętego zobowiązania. W otrzymanym planie spłaty bez najmniejszego problemu można odczytać datę spłaty raty – czyli do kiedy należy uregulować miesięczne zobowiązanie, kwotę raty oraz całkowitą kwotę kredytu wraz z jego dodatkowymi kosztami – oprocentowanie, prowizja lub inne opłaty bankowe.
  • Popularną i chętnie wybieraną przez kredytobiorców metodą kontroli spłacanego długu jest raport Biura Informacji Kredytowej. BIK jest specjalnie powołaną instytucją, która zbiera wszelkie istotne informacje kredytowe. W raporcie figuruje każdy kredytobiorca wraz z rodzajem zaciągniętego zobowiązania wraz z datą, informacja o płatnościach regularnych bądź nieregularnych, a także data wpłacenia ostatniej raty.
  • Jedną z prostszych, a zarazem wygodnych metod jest telefon na infolinię danej instytucji pozabankowej. Sięgając do tego sposobu, warto mieć pod ręką dowód osobisty, gdyż konsultant w ramach weryfikacji klienta poprosi o podanie konkretnych danych – imię i nazwisko, PESEL oraz data urodzenia. W skrajnych przypadkach niezbędnym może stać się numer umowy pożyczkowej. Obowiązkiem pracownika instytucji jest odpowiedzieć na wszystkie pytania pożyczkobiorcy, a co za tym idzie – może także udzielić informacji na temat ilości pozostałych rat.

Terminowa spłata comiesięcznej raty kredytu to obowiązek każdego kredytobiorcy. Przed pobraniem pożyczki warto dokładnie przeanalizować harmonogram spłaty oraz własne możliwości budżetowe. Rzetelność i regularność z pewnością będzie brana pod uwagę w przypadku chęci pobrania jakiegokolwiek kredytu w przyszłości oraz pozwoli uniknąć problemów w postaci niechcianych kosztów - mogą się do nich zaliczać dodatkowe odsetki i wyższa prowizja.