Podwyżki rat kredytów - o ile wzrośnie rata kredytu?

Każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem pożyczki, kredytu gotówkowego lub hipotecznego musi liczyć się ze zmianą wysokości stóp procentowych NBP. Modyfikacja ta często znacznie wpływa na oprocentowanie kredytu, a co za tym idzie także na wysokość odsetek kredytowych. Mówiąc prostszym językiem – jeśli więc dojdzie do jakiejkolwiek zmiany oprocentowania, to jednocześnie wzrosną comiesięczne raty kredytowe, które kredytobiorca ma obowiązek regularnie i w terminie spłacać. Zmienione stopy procentowe wpływają nie tylko na nowo zaciągnięte kredyty, ale także na te pobrane – pod jednym warunkiem – jeśli zastosowano w nim oprocentowanie zmienne. Taki rodzaj najczęściej stosowany jest przy pobieranych kredytach hipotecznych, samochodowych, ratalnych, ale także gotówkowych. Modyfikacje dotyczą również limitów w rachunkach i na kartach. Oznacza to, że każda nawet najmniejsza zmiana wysokości wskaźników NBP sprawia, że bank na bieżąco przelicza odsetki i raty kredytowe oraz aktualizuje wysokość zaciągniętego zobowiązania.

Znaczący wzrost stóp procentowych powoduje duży wzrost raty kredytowej


Październik 2021 roku przyniósł kredytobiorcom nie lada orzech do zgryzienia. Utrzymująca się na bardzo wysokim poziomie inflacja sprawiła, że osoby mające na swoich barkach zobowiązanie do spłaty nie mogli spać spokojnie, a chętni do pobrania jakiegokolwiek kredytu zrezygnowali z tego pomysłu lub przełożyli swoje plany na późniejszy termin. Sytuacja ta zmroziła marzenia wielu osób, szczególnie młodych, planujących budowę domu, zakup mieszkania własnościowego oraz inne ważne inwestycje, na które bez kredytu nie mogą sobie pozwolić. Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce 7 lipca 2022 roku – wszystko za sprawą inflacji, której poziom wyniósł 15,6% (dane z czerwca 2022 roku). Wskaźniki wówczas wyniosły:

  • Stopa depozytowa: 6%
  • Stopa lombardowa: 7%
  • Stopa redyskontowa weksli: 6,55%
  • Stopa referencyjna: 6,50%
  • Stopa dyskontowa weksli: 6,60%

Ostatnie analizy rzeczoznawców przedstawiają, że kredytobiorca, który zaciągnął kredyt na 300 tys. Zł płaci już ponad dwa razy tyle niż w zeszłym roku – czyli zmiana z 1339 zł na 2640 zł. Z kolei osoby zadłużone na 400 tys.zł aktualnie muszą oddawać do banku 3593 zł – przed podwyżkami stóp było to 1785 zł. Każdy wzrost wskaźników, nawet o 0,5% powoduje, że raty kredytu horrendalnie rosną, a kredytobiorcy łapią się za głowę, szukając tym samym dodatkowych źródeł dochodu, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie godny byt.
 

Czy można zapobiec nagłym wzrostom rat?


Istnieje kilka możliwości, które pozwolą kredytobiorcom spać spokojnie. Warto więc:

  • Wziąć pod uwagę możliwość refinansowania kredytu – czyli przenieść go do innego banku, dzięki czemu klient może uzyskać lepsze warunki,
  • Skorzystać z wakacji kredytowych,
  • Spróbować wydłużyć okres kredytowania – miesięczna rata nie ulegnie drastycznym zmianom,
  • Złożyć w banku wniosek z prośbą o zmianę oprocentowania ze zmiennego na stałe,
  • Przemyśleć wariant zmiany rat z malejących na równe.

Aby dowiedzieć się konkretniej, o ile może wzrosnąć rata kredytowa warto na bieżąco śledzić wszelkie podwyżki stóp procentowych i brać pod uwagę wyliczenia ekspertów doświadczonych w branży. Wszystko także zależy od rodzaju zaciągniętego kredytu i warunków, na jakich został podpisany. Dobrą metodą jest też szukanie sposobów, które pomogą chwilowo bądź na dłuższy czas zmniejszyć raty kredytów, a co za tym idzie – poprawić kondycję psychiczną kredytobiorcy i odciążyć domowy budżet.