Jednym z podstawowych elementów oferowanych podczas każdorazowego zakupu na raty jest ubezpieczenie. Stanowi ono standardowe zabezpieczenie zarówno dla ubezpieczyciela, jak i dla kredytobiorcy, gdyż w przypadku wykupienia pakietu przy zakupie jakiegokolwiek dobra materialnego na raty bank zostaje ubezpieczonym, kredytobiorcą zaś jest osoba fizyczna, na której ciąży odpowiedzialność sumiennego i regularnego spłacania składki według wcześniej ustalonego harmonogramu spłat. Wiele osób jednak nie jest przekonanych do ubezpieczenia. Wszystko dlatego, że wiąże się ono ze sporą podwyżką bądź dłuższym okresem spłat rat. Z uwagi na dość korzystne atuty wykupionego ubezpieczenia, w tym szansa na niższe oprocentowanie oraz mniejsza prowizja, sprzedawcy sklepów oraz przedstawiciele banków robią wszystko, co w ich mocy, aby przekonać konsumenta do zakupu ubezpieczenia. Są także różnorodne sytuacje losowe, które znacząco wpływają na wysokość oraz terminowość spłat kredytu. Należą do nich śmierć kredytobiorcy lub brak stałych dochodów, co uniemożliwia regularne pokrywanie kosztów.
Czy jest możliwa rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty?
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest możliwe w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy potwierdzającej zakup danego towaru. Może się to odbyć bez podawania konkretnej przyczyny. Na stronach internetowych większości banków można bez problemu odnaleźć informacje na temat terminu oraz potrzebnych dokumentów istotnych do prawidłowego złożenia wniosku i otrzymania pozytywnej decyzji. Chcąc złożyć rezygnację, należy złożyć odpowiedni dokument, w którym należy ująć:
- Tytuł, który powinien brzmieć: odstąpienie lub wypowiedzenie umowy ubezpieczenia,
- Numer i seria polisy ubezpieczenia,
- Datę oraz miejsce składanego wniosku,
- Imię i nazwisko, PESEL oraz adres osoby ubezpieczonej,
- Oświadczenie o odstąpieniu od umowy,
- Numer konta bankowego, na który ma zostać przekazana składka za niewykorzystany okres,
- Podpis
Konsekwencje rezygnacji z ubezpieczenia – czy na pewno warto?
Decyzję o rezygnacji z ubezpieczenia warto dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie warunki umowy, szczególnie że ochrona w przypadku niezbyt drogich sprzętów lub towarów nie wnosi do ogólnego kosztu sporej różnicy. Dodatkowo klient traci ochronę w przypadku nieprzewidzianych okoliczności losu, w tym utraty zdrowia lub utraty stałego źródła dochodu. Wiele z nich chroni także ubezpieczonego w trakcie hospitalizacji, zabiegu lub operacji. Wynika z tego, że ubezpieczenie chroni klienta w całym okresie spłaty, a jak wiadomo zdrowie i praca na przestrzeni lat może ulec sporej zmianie. Polisa pomoże więc utrzymać kupującemu terminowość i rzetelność w spłacaniu rat. Rezygnacja z ubezpieczenia, wbrew opinii wielu osób, nie oznacza zwrotu pieniędzy za wykorzystany okres ubezpieczeniowy. Można jedynie wnioskować o zwrot należności za czas niewykorzystanej ochrony.