Rozłożenie na raty długu z funduszu alimentacyjnego?

Nałożone przez sąd alimenty spędzają sen z powiek zobowiązanym do ich płacenia rodzicom. Często zdarza się, że osoba obciążona nie jest w stanie regularnie spłacać zasądzonej kwoty. Długi nawarstwiają się - zaległa kwota rośnie z miesiąca na miesiąc. Czy możliwe jest rozłożenie na raty długu z funduszu alimentacyjnego? Dowiesz się tego w poniższym artykule. 

Sposobem na uniknięcie płacenia alimentów za pośrednictwem komornika jest ugoda, którą należy zawrzeć z matką dziecka. Powinna ona dotyczyć zakresu wycofania poleconej komornikowi egzekucji. Sytuacja nieco komplikuje się w momencie, gdy egzekucja wszczęta została na żądanie urzędu lub uprawnionego organu. W tym przypadku umorzenie wymaga zgody sądu lub wyżej wymienionych instytucji, które zleciły wszczęcie egzekucji należnej kwoty. 

ZALEGŁE ALIMENTY A RATY

W przypadku braku porozumienia między dłużnikiem a wierzycielem, a co za tym idzie braku zgody na umorzenie egzekucji, warto jest rozłożyć zaległe alimenty na raty. Niestety tego rodzaju rozwiązanie również wymaga ugody z wierzycielem. W przypadku, gdy chodzi o zobowiązanie wobec organu, który wypłacił zaległą należność rodzicowi, sprawującemu pełną opiekę nad dzieckiem, także można rozłożyć ją na raty. 

POZOSTAŁE ROZWIĄZANIA DLA DŁUŻNIKA ALIMENTACYJNEGO

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, osoba zadłużona może wnioskować także o częściowe lub całkowite umorzenie zaległości z funduszu alimentacyjnego. Warto zaznaczyć jednak, że organ decydujący ma prawo wybrać jedną z trzech możliwości, która według niego jest najbardziej adekwatna do panującej sytuacji.  

Dodatkowo komornik może wstrzymać się z dokonaniem egzekucji w przypadku gdy dłużnik złoży dowód na piśmie, że dopełnił swojego obowiązku lub uzyskał zgodę na zwłokę od wierzyciela. Warto zaznaczyć również, że istnieje pojęcie takie jak kwota wolna od zajęcia. Oznacza to, że minimalne wynagrodzenie jest wynagrodzeniem gwarantowanym. 

KARY ZA NIEPŁACENIE ALIMENTÓW

Za brak płatności na poczet funduszu alimentacyjnego grozi szereg poważnych konsekwencji. Warto pamiętać jednak, że nie każda zaległość oznacza popełnienie przestępstwa. Łączna wysokość zaległości musi wynosić co najmniej 3 świadczenia okresowe (3 miesiące). Sprawca może zostać ukarany grzywną, karą pozbawienia wolności, lub jej ograniczenia. 

Sprawca może jednak uniknąć kary w momencie, gdy w terminie 30 dni od pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego ureguluje zaległą kwotę alimentów. Jeśli dług alimentacyjny naraża osobę do nich uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, odpowiedzialność dłużnika będzie o wiele bardziej surowa - może zostać pozbawiony wolności do 2 lat.