Odrzucenie wniosku o raty - najpopularniejsze powody w 2022

Mieszkanie na własność, dom z działką, najnowszy samochód lub ekskluzywne urządzenia domowego użytku to marzenia sporej liczby osób. Biorąc pod uwagę jednak dość niski budżet domowy, rosnącą inflację oraz wysokie ceny nieruchomości i sprzętów, nic dziwnego, że większa część społeczeństwa decyduje się zaciągnąć kredyt w banku lub rozłożyć płatności na raty. Obecnie jest to jedyny konkretniejszy sposób na przybliżenie się do najskrytszych marzeń, a często też do koniecznych i niezbędnych potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że starając się o kredyt hipoteczny, gotówkowy lub wnioskując o spłatę zobowiązania pieniężnego w ratach, można spotkać się z brakiem zgody, czyli odrzuceniem wniosku. W takim przypadku należy dokładnie przeanalizować możliwe powody odmowy i w miarę możliwości stać się wiarygodnym i rzetelnym kredytobiorcą.

Dlaczego wniosek o raty został odrzucony?


Niezależnie od rodzaju składanego wniosku – rozłożenie płatności na raty czy kredyt, bank ma obowiązek, a jednocześnie prawo sprawdzić kredytobiorcę. W tym celu potrzebne są dokładne dane, w tym tożsamość oraz inne wymagania formalne typu obywatelstwo, wiek czy źródło dochodów. Na tej podstawie pracownik placówki bankowej dokładnie analizuje wszelkie aspekty i rozpatruje wniosek. Nierzadko zdarza się jednak, że kredytobiorca spotyka się z odmową wniosku. Najpopularniejszymi powodami braku zgody na prośbę pożyczkobiorcy są:

  • Niewłaściwie uzupełniony wniosek – błędne dane oraz wpisanie ich w nieodpowiednie rubryki może skutkować odrzuceniem prośby. Mniejsze ryzyko pomyłki występuje w przypadku uzupełniania wniosku online, gdyż system nie pozwala pominąć najważniejszych informacji, a dane liczbowe muszą zostać podane w określonym formacie. W przypadku błędów należy złożyć korektę oraz poprawnie wypełnić nowy dokument.
  • Brak ważnych dokumentów – poprawne złożenie wniosku wiąże się z dołączeniem kompletu niezbędnych oraz udokumentowanych danych, odgrywających rolę pisemnego poświadczenia poprawności uzupełnionych we wniosku informacji.
  • Zbyt niska zdolność kredytowa – w wielu bankach w trakcie obliczania wysokości miesięcznej raty nie powinna przekroczyć 1/3 miesięcznych zarobków. Jeśli zaś wyliczona rata przewyższa możliwości kredytobiorcy, warto zastanowić się nad dłuższym okresem kredytowania lub niższą kwotą kredytu.
  • Niekorzystna historia pożyczkobiorcy – w trakcie rozpatrywania wniosku bank dokładnie i rzetelnie sprawdza przeszłość klienta pod względem kredytowym – ile kredytów wcześniej zaciągnął oraz czy dokonywał spłat w terminie. Regularne i terminowe spłacanie zaciągniętych należności tworzy kredytobiorcy pozytywną opinię, która ma wpływ na kolejne tego typu operacje finansowe.
  • Zatrudnienie, czyli rodzaj umowy – banki najchętniej udzielają kredytów gotówkowych lub hipotecznych osobom, które mają stałe zatrudnienie – najlepiej, jeśli jest to umowa na czas nieokreślony. Problem zaś mogą mieć osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło. Pracownik może jednak poprosić o wykazanie stabilnych i regularnych dochodów, co może znacznie zwiększyć szanse na pożyczkę.
     

Z uwagi na dość surowe zasady wielu banków przed złożeniem wniosku o pożyczkę, warto przeanalizować wszystkie wymagania placówki i sprawdzić, czy istnieje cień szansy na otrzymanie upragnionej sumy pieniężnej. Należy także prawidłowo uzupełnić wniosek oraz dołączyć wszelkie niezbędne dokumenty. Warto również pamiętać, że nie każdy bank ma takie same zasady udzielania kredytów. Dobrze jest zatem sprawdzić regulaminy różnych placówek, porównać informacje i wybrać najkorzystniejszą ofertę z możliwych.