Blog

Wibor 3m kiedy zmiana raty - jak działa wibor 3m?

Jednym z trudniejszych pojęć spotykanych w każdym banku, znanym zarówno większym przedsiębiorcom, jak i szczególnie ekonomistom oraz wzbudzającym skrajne emocje na rynku finansowym, jest WIBOR. Z uwagi na dość spore zainteresowanie różnorodnymi pożyczkami i kredytami, definicja ta nie ominie również przeciętnego człowieka, który zechce zaciągnąć jakiekolwiek środki pieniężne z placówki bankowej. Czym więc tak dokładnie jest ten WIBOR? Jest to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Wpływa on głównie na wielorakie operacje finansowe na polskim rynku i jest głównym czynnikiem, od którego zależy wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. Pomimo iż jest dość ważnym wskaźnikiem, rzadko się o nim słyszy, gdyż najważniejszą rolę odgrywa we współpracy pomiędzy samymi bankami. Nie wszyscy na pewno wiedzą, ale kredytobiorcą nie jest tylko człowiek zaciągający kredyt, ale także banki, które między sobą pożyczają pieniądze i deklarują zwrócić ustaloną sumę powiększoną o WIBOR, czyli pewien procent.

WIBOR – czym się wyróżnia i jak ustala się jego wartość?

Wskaźnik wyróżnia kilka cech charakterystycznych, które mają jednocześnie wpływ na jego wysokość. A więc WIBOR:

  • Ustalany jest na podstawie specyficznych danych, które są podawane przez zobowiązane do tego banki o godzinie 11:00 w każdy dzień roboczy,
  • Wartość WIBOR z reguły powinna mieścić się między wartością stopy lombardowej, a wartością stopy ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej – depozytowej,
  • Nie zalicza się do procentów stałych, zmienia się praktycznie każdego dnia.

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["karta pamięci", "8" ] }}

Biorąc pod uwagę jednak różnorodne działania finansowe i specyfikę polskiego rynku WIBOR ustalany jest na konkretnie wyznaczone okresy czasowe. Każdy z nich jest dokładnie opisany za pomocą nazw angielskich określeń. Można więc spotkać między innymi:

  • WIBOR TN – liczony od kolejnego dnia roboczego
  • WIBOR ON  - liczony od tego samego dnia od wyliczenia
  • WIBOR 1M
  • WIBOR 3M
  • WIBOR 6M

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["karta graficzna", "8" ] }}

Co WIBOR 3M oznacza dla kredytobiorcy?
Praktycznie rzecz biorąc WIBOR 3M to nic innego niż trzymiesięczny okres kredytowania. Nasuwa się jednak pytanie, czy decydujący się na kredyt przeciętny człowiek ma jakikolwiek wpływ na wysokość oprocentowania. Odpowiedź nie jest skomplikowania, gdyż na procent składa się zarówno WIBOR, jak i marża banku, która w przeciwieństwie do samego wskaźnika może ulec zmianom, dzięki negocjacjom kredytobiorcy. Jeśli zaś mowa o wpływie WIBORU na raty kredytu to odpowiedź już nie jest tak prosta. Wszystko tak naprawdę opiera się na rodzaju pobieranego kredytu, a co za tym idzie – oprocentowanie, które może być stałe bądź zmienne. W przypadku pożyczki ze stałym procentem bank jest w stanie zagwarantować brak jakichkolwiek zmian przez cały okres kredytowania. Przysłowiowe schody rozpoczynają się w momencie wyboru kredytu z oprocentowaniem zmiennym -stosowane najczęściej przy kredytach hipotecznych oznaczającym wyższe odsetki, jeśli WIBOR wzrośnie lub niższe, jeśli zmaleje. Dodatkowo raty można wyliczyć tylko na najbliższe miesiące, a w przypadku wskaźnika WIBOR 3M mogą one się zmieniać co 3 miesiące. Podsumowując ten niezbyt oczywisty temat, warto zwrócić uwagę na fakt, iż zmiana czynnika WIBOR nie zawsze będzie oznaczała zmianę oprocentowania. Nastąpi ona szczególnie wtedy, gdy zmianie ulegną wysokości stóp procentowych.

Raty równe i raty malejące - jakie są różnice?

Każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się zaciągnąć kredyt hipoteczny, wie z iloma formalnościami, wiąże się jego uzyskanie. Są jednak osoby, które nie miały z tym tematem bezpośredniej styczności, a jednak kiedyś takie informacje mogą być dla nich dość istotne. Wniosek o kredyt hipoteczny najczęściej składają klienci, którym zależy na szybkich i wygodnych transakcjach – typu kupno mieszkania na własność, budowa lub wykończenie budynku mieszkalnego czy zakup droższego samochodu. Uzyskanie tej pożyczki wiąże się jednak z pobraniem gigantycznej sumy pieniędzy, którą należy spłacać przez kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat, a także zastawić swoją własność pod hipotekę, tak, aby stanowiła zabezpieczenie w przypadku braku wypłacalności ze strony kredytobiorcy. Zanim jednak pieniądze znajdą się na koncie klienta, pracownik banku musi poinformować wierzyciela o wszelkich warunkach umowy i ustalić wszystkie istotne szczegóły. Jednym z ważniejszych punktów porozumienia jest decyzja klienta na temat sposobu spłaty zaciągniętych należności – chodzi tu konkretniej o wybór rodzaju rat – czy będą one równe, czy malejące. Kwestia ta jest bardzo istotna, gdyż ma wpływ na kwotę comiesięcznej części do spłaty, co z kolei jest niebagatelną kwestią w planowaniu wydatków i zarządzaniu domowym budżetem.

Wybór rodzaju rat – jak rzutuje na wysokość comiesięcznej raty kredytu?

Klient decydujący się pobrać gotówkę z banku w ramach kredytu hipotecznego powinien wiedzieć, że na comiesięczną ratę spłaty należności wpływa:

  • Kwota kredytu,
  • Oprocentowanie – zależy ono od marży placówki bankowej oraz WIBOR (wysokość stopy procentowej),
  • Rodzaj rat – malejące lub równe,
  • Długość okresu kredytowania.

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["ładowarka samochodowa", "8" ] }}

Warto też zwrócić uwagę, że dopiero po wyliczeniu przez bank zdolności kredytowej, potencjalny kredytobiorca otrzyma informację, ile bank jest w stanie pożyczyć pieniędzy. Zdolność kredytowa zależy głównie od zarobków i regularnych wydatków klienta. Im większa zdolność kredytowa, tym więcej pieniędzy można pożyczyć.

Różnice pomiędzy ratami równymi a malejącymi

Po wyliczeniu zdolności kredytowej klient musi zdecydować, czy wybiera raty równe, czy malejące. Czym one się różnią?

  • Rata malejąca – jak sama nazwa wskazuje, maleje wraz z każdą kolejną częścią do spłaty. Raty równe natomiast ciągle są takie same.
  • Rata równa, w początkowej fazie okresu kredytowania, jest o kilkanaście procent mniejsza niż w przypadku raty malejącej. Wynika to głównie z różnicy w wysokości spłacanego kapitału.
  • Wybierając raty równe, część kapitałowa jest spłacana znacznie wolniej niż same odsetki.
  • Raty malejące nie są bardzo podatne na działanie WIBOR.

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["wideorejestrator", "8" ] }}

Raty równe czy raty malejące – które wybrać?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które raty będą korzystniejsze dla klienta. Wszystko zależy od zdolności kredytowej oraz indywidualnych preferencji. Raty równe będą fantastycznym rozwiązaniem dla osób, które z góry planują swoje miesięczne wydatki i nie mogą sobie tym samym pozwolić na duże wahania wysokości spłat zobowiązań. Raty malejące zaś idealnie sprawdzą się, jeśli kredytobiorcy zależy na

Zakup na raty a faktura na firmę - o czym pamiętać?

Kupowanie różnorodnych produktów, sprzętów czy materiałów na raty to dość popularny w obecnych czasach trend. Rosnąca inflacja doprowadziła do zmniejszenia budżetu domowego wielu osób, dlatego też spora część z nich chcąc zakupić jakikolwiek niezbędny, ale jednocześnie zbyt drogi jak na jednorazowy wydatek sprzęt, korzysta z możliwości rozłożenia płatności na wygodne raty. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne, gdyż w szybki i łatwy sposób można zaopatrzyć się w nowe urządzenie oraz użyteczne materiały, bez konieczności utraty wszelkich nagromadzonych oszczędności. Większość sklepów oferuje tę opłacalną metodę również dla firm, co ułatwia sensowne rozplanowanie miesięcznych oraz rocznych wydatków. Niebagatelnym aspektem są też oferty ujmujące możliwość rozłożenia płatności na kilkanaście rat objętych zerowym oprocentowaniem.

O czym należy pamiętać przy dokonywaniu zakupu na raty dla firmy?

Przedsiębiorstwa decydujące się na zakup sprzętów bądź materiałów na raty powinny być świadome, że korzystają z jednego ze swoich benefitów, jakim jest możliwość wliczania części kosztów za nabycie środków trwałych w koszty uzyskania przychodu, czyli takie, które znacznie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie danej działalności. Przed zakupem warto:

  • Zapoznać się z ofertą wybranego sklepu – nie każda instytucja daje przedsiębiorcom takie same możliwości jak klientom indywidualnym. Istnieje kilka firm, które niechętnie wystawiają faktury VAT dla przedstawicieli zakładów pracy,

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["fotel obrotowy", "8" ] }}

  • Zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz wysokość RRSO – w przypadku zerowego oprocentowania, warto dokładnie przeanalizować poszczególne raty – czy wynoszą łącznie dokładnie tyle, ile wartość samego materiału, czy jednak znacznie więcej,
  • Dopilnować, aby wszystkie dany firmy były zgodne z rzeczywistością – chodzi tutaj głównie o numer NIP, nazwę odbiorcy oraz datę wystawienia faktury,
  • Skontrolować stawkę VAT po wystawieniu dokumentu. Późniejsze korekty będą sporym utrudnieniem, jeśli chodzi o księgowanie.

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["biurko", "8" ] }}

Co otrzymuje przedsiębiorca w momencie dokonywania transakcji na raty?

Oprócz zakupionej rzeczy przedstawiciel firmy dostaje fakturę. Pomimo iż nie została ona w pełni uregulowana, widnieje na niej pełna wartość całego zakupu. Dość istotną więc jej pozycją jest kolumna „zapłacono”, w której ujęta została faktycznie zapłacona kwota – zwykle jest to suma pierwszej raty. Załącznikiem do faktury zaś jest harmonogram spłat, na którym wyszczególnione zostały terminy konieczności spłat kolejnych wraz z poszczególnymi kwotami. Raczej nie należy nikomu przypominać o najważniejszym aspekcie, jakim jest bieżące spłacanie rat. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Terminowość oraz rzetelność rzutuje na brak problemów w przyszłości w trakcie zakupu jakichkolwiek materiałów, produktów oraz sprzętów. W wielu przypadkach kilkurazowe spłacenie większej kwoty niż zalecana prowadzi do szybszego zakończenia spłat zakupionego produktu.

Wymiana towaru zakupionego na raty - czy to możliwe i o czym pamiętać?

Zakupy na raty to fantastyczne udogodnienie, które umożliwia praktycznie każdej osobie stanie się szczęśliwym posiadaczem danego towaru. Niewątpliwą zaletą nabycia sprzętów, materiałów i innych rzeczy na raty, jest otrzymanie artykułów handlowych bez konieczności jednorazowego pozbywania się wszelkich nagromadzonych oszczędności. Niezależnie jednak od tego, czy zakup dokonany został w sklepie stacjonarnym, czy też online, może dojść do sytuacji, w której konsument nie będzie w pełni zadowolony z nabycia dóbr handlowych. Równoległą okolicznością jest także uszkodzenie zakupionego towaru bądź jego nieprawidłowe działanie łączące się z brakiem możliwości korzystania z danego artykułu. Z pomocą wówczas przychodzi artykuł 27 ustawy o prawach konsumenta, zawierający uprawnienie do zwrotu nabytego towaru w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Prawo to obowiązuje zarówno w przypadku zakupów na raty, jak i w trakcie jednorazowej finalizacji za gotówkę. Dodatkowym atutem tego przywileju jest odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny i bez jakichkolwiek kosztów z tego tytułu. Z powyższych informacji wynika więc, że wymiana artykułów zakupionych na raty nie jest możliwa, jednakże furtkę stanowi możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni.

Co należy zrobić, aby zwrócić towar zakupiony na raty?

  • Najistotniejszym aspektem, którego należy dopilnować, jest data, gdyż klient ma tylko 14 dni na zwrot – liczone od dnia otrzymania zakupionego towaru,
  • Mailowo bądź listownie poinformować sprzedawcę w sklepie o chęci odstąpienia od umowy, a następnie oddać zakupiony artykuł, przedstawiając tym samym dowód zakupu,

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["ulefone", "8" ] }}

  • Skontrolować, czy firma, która udzieliła konsumentowi kredytu na zakup towaru, została poinformowana o wygaśnięciu umowy. Przekazanie tych informacji jest obowiązkiem sprzedawcy. Lepiej jednak na bieżąco trzymać rękę na pulsie, aby wyeliminować ryzyko nagłych powiadomień i stresujących ponagleń w związku ze spłatą wcześniej ustalonych rat,
  • W przypadku spłacenia pierwszej raty kredytu za zakupiony towar, warto dopilnować, aby firma zwróciła wpłacone środki w ustalonym przez nią czasie

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["laptop", "8" ] }}

O czym warto pamiętać, chcąc dokonać zwrotu towaru zakupionego na raty?

Kluczowym aspektem, mającym ogromny wpływ na zwrot zakupionego towaru, jest jego wygląd oraz stan techniczny. Należy pamiętać, że przedsiębiorca może zastrzec sobie prawo do braku możliwości zwrotu zakupionego sprzętu, artykułu bądź materiału. Dotyczy to szczególnie towarów autorskiego pomysłu – mebli zamówionych pod zamówienie, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich preferencji klienta, drogiej sukni uszytej na miarę, czy też torebki z trwałego materiału. Zwracany artykuł powinien być także w idealnym stanie, nie powinien posiadać żadnych śladów użytkowania i najlepiej, aby był również zapakowany w oryginale opakowanie. Prawo konsumenta zawarte w 27 artykule jest więc rewelacyjną możliwością, z której zapewne korzysta wiele osób. Dobrze jest jednak dokładnie przemyśleć zakup, aby uniknąć przykrych sytuacji oraz dodatkowego stresu związanego z formalnościami podczas zwrotu produktów.

 

 

Rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty

Jednym z podstawowych elementów oferowanych podczas każdorazowego zakupu na raty jest ubezpieczenie. Stanowi ono standardowe zabezpieczenie zarówno dla ubezpieczyciela, jak i dla kredytobiorcy, gdyż w przypadku wykupienia pakietu przy zakupie jakiegokolwiek dobra materialnego na raty bank zostaje ubezpieczonym, kredytobiorcą zaś jest osoba fizyczna, na której ciąży odpowiedzialność sumiennego i regularnego spłacania składki według wcześniej ustalonego harmonogramu spłat. Wiele osób jednak nie jest przekonanych do ubezpieczenia. Wszystko dlatego, że wiąże się ono ze sporą podwyżką bądź dłuższym okresem spłat rat. Z uwagi na dość korzystne atuty wykupionego ubezpieczenia, w tym szansa na niższe oprocentowanie oraz mniejsza prowizja, sprzedawcy sklepów oraz przedstawiciele banków robią wszystko, co w ich mocy, aby przekonać konsumenta do zakupu ubezpieczenia. Są także różnorodne sytuacje losowe, które znacząco wpływają na wysokość oraz terminowość spłat kredytu. Należą do nich śmierć kredytobiorcy lub brak stałych dochodów, co uniemożliwia regularne pokrywanie kosztów.

Czy jest możliwa rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest możliwe w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy potwierdzającej zakup danego towaru. Może się to odbyć bez podawania konkretnej przyczyny. Na stronach internetowych większości banków można bez problemu odnaleźć informacje na temat terminu oraz potrzebnych dokumentów istotnych do prawidłowego złożenia wniosku i otrzymania pozytywnej decyzji. Chcąc złożyć rezygnację, należy złożyć odpowiedni dokument, w którym należy ująć:

  • Tytuł, który powinien brzmieć: odstąpienie lub wypowiedzenie umowy ubezpieczenia,
  • Numer i seria polisy ubezpieczenia,

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["zmywarka", "8" ] }}

  • Datę oraz miejsce składanego wniosku,
  • Imię i nazwisko, PESEL oraz adres osoby ubezpieczonej,
  • Oświadczenie o odstąpieniu od umowy,
  • Numer konta bankowego, na który ma zostać przekazana składka za niewykorzystany okres,
  • Podpis

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["piekarnik", "8" ] }}

Konsekwencje rezygnacji z ubezpieczenia – czy na pewno warto?

Decyzję o rezygnacji z ubezpieczenia warto dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie warunki umowy, szczególnie że ochrona w przypadku niezbyt drogich sprzętów lub towarów nie wnosi do ogólnego kosztu sporej różnicy. Dodatkowo klient traci ochronę w przypadku nieprzewidzianych okoliczności losu, w tym utraty zdrowia lub utraty stałego źródła dochodu. Wiele z nich chroni także ubezpieczonego w trakcie hospitalizacji, zabiegu lub operacji. Wynika z tego, że ubezpieczenie chroni klienta w całym okresie spłaty, a jak wiadomo zdrowie i praca na przestrzeni lat może ulec sporej zmianie. Polisa pomoże więc utrzymać kupującemu terminowość i rzetelność w spłacaniu rat.  Rezygnacja z ubezpieczenia, wbrew opinii wielu osób, nie oznacza zwrotu pieniędzy za wykorzystany okres ubezpieczeniowy. Można jedynie wnioskować o zwrot należności za czas niewykorzystanej ochrony.  

Pralki na raty online - dlaczego warto kupić pralkę na raty?

Zakupy na raty to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku drogich sprzętów AGD czy RTV. Pozwolą one kupić wysokiej klasy urządzenia bez zbędnego nadwyrężenia domowego budżetu. Produktem, na którym zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać, jest wysokiej jakości automatyczna pralka. Odpowiedni model najlepiej znaleźć w internecie lub sklepie stacjonarnym i sfinansować za pomocą rat.

Pralka zdecydowanie należy do grona produktów, na których nie należy oszczędzać. Słabej jakości lub przestarzały produkt może nie tylko nie dopierać, ale nawet niszczyć materiały i ubrania, które w niej umieścimy. Aktualnie na rynku znajduje się mnóstwo ekonomicznych, wielofunkcyjnych modeli, które sprawią, że pranie stanie się przyjemnością.

Efektywne pranie w niskich temperaturach oraz wiele ciekawych, a także praktycznych programów pozwolą zadbać o jakość i sprawić, że przez długi czas ubrania będą wyglądały jak nowe. Dzięki sprzedaży ratalnej nie musisz od razu dysponować całą kwotą niezbędną do zakupu pralki. Możesz zakupić wysokiej jakości sprzęt, który podniesie komfort Twojego życia codziennego. 

ZAKUP PRALKI ONLINE

Zakupy przez Internet są coraz bardziej popularne. Wszystko za sprawą wygody oraz oszczędności czasu. Zamiast szukać pralki po wszystkich dostępnych w Twoim mieście sklepach AGD, możesz skorzystać z oferty sklepów internetowych i dokonać zakupów w kilkanaście minut.  Wystarczy, że dodasz zakupiony sprzęt do koszyka, a następnie, zamiast płacić przelewem wybierzesz zakupy na raty oraz wypełnisz wniosek kredytowy.

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["pralka", "8" ] }}

JAK KUPIĆ PRALKĘ NA RATY?

Przed wybraniem się do placówki, w której możemy kupić pralkę na raty, warto jest uświadomić sobie, że mimo iż zakupy wykonywane będą w sklepie, to możemy je rozłożyć na raty jedynie podpisując umowę ze współpracującym z nim bankiem. Co za tym idzie, jest to zwykła umowa kredytowa. 

Zakup pralki automatycznej na raty jest możliwy praktycznie w każdym stacjonarnym sklepie RTV/AGD. Znajdują się tam punkty ratalne, w których możesz załatwić wszelkie procedury oraz uzyskać poradę dotyczącą kredytu konsumenckiego. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą zakupy online. Wypełnienie wniosku oraz uzyskanie decyzji potrwa zaledwie kilkanaście minut (w przypadku gdy dostarczysz wszystkie niezbędne dokumenty).

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["pralko-suszarka", "8" ] }}

CZY ZAKUPY NA RATY SIĘ OPŁACAJĄ?

Opłacalność zakupu pralki na raty zależy przede wszystkim od warunków uzyskanego kredytu. Najważniejszym czynnikiem jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Zazwyczaj produkty oferowane przez sklepy RTV/AGD oferują raty 0%. Jednak co w sytuacji, jeśli nie posiadasz historii kredytowej lub masz krótki staż pracy? W takiej sytuacji niezbędne okazać się może wykupienie dodatkowego ubezpieczenia

Telefon na raty dla obcokrajowców

Zakupy na raty to usługa, która cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Jednym z najczęściej kupowanych na raty sprzętów jest zdecydowanie telefon komórkowy. Dzięki usłudze ratalnej możesz kupić wysokiej klasy smartfona bez zbędnego nadwyrężania domowego budżetu. W związku z tym, że w Polsce przebywa wielu obcokrajowców, banki mają dla nich równie atrakcyjne oferty co dla polaków. 

Przed wybraniem się do placówki, w której możemy kupić telefon komórkowy na raty, warto jest uświadomić sobie, że mimo iż zakupy wykonywane będą w sklepie, to rozłożyć na raty możemy je jedynie podpisując umowę ze współpracującym z nim bankiem. Co za tym idzie, jest to zwykła umowa kredytowa. 

W ofercie polskich banków znajduje się coraz więcej atrakcyjnych usług skierowanych bezpośrednio do obcokrajowców. Mogą oni zaciągnąć kredyt gotówkowy, hipoteczny oraz rozłożyć wykonane zakupy na raty. Jest to niezwykle przydatne w sytuacji, gdy nowo przybyłe osoby zza granicy chciałyby zakupić podstawowe sprzęty niezbędne w życiu codziennym takie jak telefon komórkowy. 

ZAKUPY ONLINE NA RATY

Aby zminimalizować uciążliwe formalności związane z zakupem telefonu komórkowego na raty, dostępna jest również opcja zakupów ratalnych online. Wystarczy, że na odpowiednich platformach sprzedażowych dodasz zakupiony sprzęt do koszyka, a następnie zamiast płacić przelewem wybierzesz zakupy na raty. Niezwykle istotna przy wypełnianiu wniosku online będzie karta pobytu oraz polskie źródło dochodu. 

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["motorola", "8" ] }}

WYMAGANE DOKUMENTY

Aby obcokrajowiec mógł skorzystać z zakupów ratalnych, musi przedstawić niezbędne zaświadczenia, m.in.: dowód tożsamości oraz potwierdzenie polskiego źródłą dochodu. Poniżej znajdziesz listę najpotrzebniejszych dokumentów, które przydadzą się podczas składania wniosków: 

  • dowód tożsamości
  • karta pobytu wraz z zezwoleniem na osiedlenie się
  • udokumentowane źródło polskiego dochodu
  • karta pobytu lub karta stałego pobytu członka rodziny
  • zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu właściciela

GDZIE KUPIĆ TELEFON NA RATY W POLSCE?

Zakup telefonu komórkowego na raty jest możliwy praktycznie w każdym stacjonarnym sklepie RTV/AGD. Znajdują się tam punkty ratalne, w których możesz załatwić wszelkie procedury oraz uzyskać poradę dotyczącą kredytu konsumenckiego. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą zakupy online. Wypełnienie wniosku oraz uzyskanie decyzji potrwa zaledwie kilkanaście minut (w przypadku gdy dostarczysz wszystkie niezbędne dokumenty).

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["ulefone", "8" ] }}

CZY ZAKUPY NA RATY SIĘ OPŁACAJĄ?

Opłacalność zakupu telefonu komórkowego na raty zależy przede wszystkim od warunków uzyskanego kredytu. Najważniejszym czynnikiem jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Zazwyczaj produkty oferowane przez sklepy RTV/AGD oferują raty 0%. Jednak co w sytuacji, jeśli jesteś obcokrajowcem bez historii kredytowej z krótkim stażem pracy? W takiej sytuacji niezbędne okazać się może wykupienie dodatkowego ubezpieczenia

Czy na 500+ można wziąć coś na raty?

Bon turystyczny to wyjątkowy program, stworzony przez rząd w celu wsparcia polskich rodzin w momencie osłabienia gospodarki i budżetu wielu osób przez pandemię COVID-19. Ten dodatkowy bonus przysługuje jednorazowo na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia, a jego wysokość wynosi 500 zł. Sytuacja bowiem wygląda inaczej w przypadku niepełnosprawnego dziecka, na które należy się dodatkowo 500 zł, co łącznie daje 1000 zł. Bon może być wykorzystany zarówno jednorazowo, jak i na raty. Pierwotnie powinien on być wykorzystany do marca 2022 roku, jednak z biegiem czasu okres ten się wydłużył do września 2022 roku.

Gdzie może zostać wykorzystany bon turystyczny?

Wielu rodziców bądź opiekunów zadaje sobie jednak pytanie, gdzie tak naprawdę można wykorzystać taki bon. Otóż zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem bonus miał pokrywać całość bądź też część noclegu dziecka w hotelu, motelu, gospodarstwie agroturystycznym oraz pensjonacie w czasie wyjazdu wakacyjnego. Okazało się, że ten dodatek pieniężny doskonale sprawdzi się także w przypadku opłat za wyjazd harcerski, kolonię, półkolonię lub obóz sportowy. Późniejsze etapy poszerzania możliwości wykorzystania vouchera umożliwiły zapłatę za noclegi bądź posiłki również dla rodziców lub opiekunów dziecka. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom wielu osób, kilkudziesięciu przedsiębiorców wprowadziło możliwość zapłaty bonem za wszystkie zajęcia i czynności, które mają spory wpływ na spędzenie wolnego dziecka na wakacjach. Dlatego też można bonem zapłacić za:

  • przejazd pociechy autokarem,
  • zwiedzanie muzeum lub skansenu,
  • różnorodne zajęcia sportowe bądź rekreacyjne,

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["hulajnoga", "8" ] }}

  • posiłki w trakcie wyjazdu,
  • zabawy w parkach rozrywki typu energylandia czy rabkoland,
  • wstęp do zoo – w przypadku zorganizowanej wycieczki.

Wszelkie konkretne placówki, gdzie bon turystyczny jest akceptowany, można w dowolnym momencie sprawdzić na specjalnie stworzonej bazie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest ona także na bieżąco aktualizowana, gdyż w ramach wszelkich ulepszeń, poszerzyły się także możliwości wykorzystania dodatkowego vouchera.

{{ "method": "getBySearchResults", "parameters": ["trampolina", "8" ] }}

W jaki sposób wykorzystać bon turystyczny?

Aktywacja bonusu jest niesamowicie łatwym procesem – w przypadku posiadacza profilu zaufanego wystarczy zalogować się na ZUS PUE, przejść do zakładki Polski Bon Turystyczny i aktywować go. W sytuacji braku profilu zaufanego warto takowy założyć, gdyż znacznie umożliwia operowanie wieloma świadczeniami dostępnymi zarówno dla dzieci, jak i dla pozostałych osób. W późniejszym etapie wystarczy podać przedsiębiorcy, właścicielowi hotelu lub innego obiektu, w którym będzie przebywało dziecko specjalny kod, który umożliwia przekazanie środków zakodowanych na świadczeniu. Warto także pamiętać, że bon może być wykorzystany wyłącznie na terenie Polski.